Малък морски театър от Несебър гостува с моноспектакъла „Знаци“ по Иво Андрич на 30.01. в читалище „Искра-1964“. Музикално оформление и текстовете на песните – Иван Ненков.Режисьор Владо Кецман.В ролята на учителя – актьорът Марин Господинов. Постановката на театралите от Несебър е отличена с няколко национални награди и наградата на публиката от Международния театрален фестивал на кратките форми в Белград.
В днешно време останаха малко мандолинни и тамбурашки оркестри. Вижте една от златните пиеси на Дико Илиев в транскрипция за мандолинен оркестър. Един непреходен шедьовър от творческия гений на един българин!
Тази вечер ще ви представим един прекрасен вокален ансамбъл.
„Б-фолк”секстет е ръководен от нашия приятел и колега Светослав Балтаков. В предаването представиха една много популярна и обичана песен. Слушали сме много варианти, но този ни докосна. Ясна и точна хармонична линия и отлично гласоводене в обработката без да задушава и обезличава мелодичната линия, чудесен и отлично реализиран аранжимент в оркестъра, който подсилва и допълва. Без излишества и самоцел. И не на последно място чудесно изпълнение от тези слънчеви момичета. Така трябва да се представя българската народна песен. Въздействащо, докосващо и близо до изворното звучене. Адмирации за всички. Радваме се, че бяхте наши гости и показахте как българите пеят, чувстват и показват това огромно богатство. Благодарим ти Светльо и на вас момичета!!!
Приключи първият етап на проекта на читалище „Искра-1964“- „Любими песни от миналото за настоящето“.
ЗНАЧЕНИЕ НА КУЛТУРНИТЕ ДЕЙНОСТИ В ЗЛАТНАТА ВЪЗРАСТ
Проект „Любими песни от миналото за настоящето“, финансиран по програма „Социално ангажирани изкуства“ на Национален фонд „Култура“, завърши успешно своя първи етап, в който бяха проведени срещи-разговор с хората, живеещи в осем Дома за стари хора в гр. София, Самоков, Брезник и с. Вакарел. В светлината на тези срещи пролича значимата роля на културните дейности в този период на човешкия живот и конкретно важните функции, които те изпълняват в Домовете за стари хора.
Като цяло хората в третата възраст се изправят пред редица нови проблеми, като десоциализация, свързана с приключването на активната работа, затруднена подвижност и намалена работоспособност, следствие на отслабването на сетивата и влошаването на здравето, намалени доходи. Всичко това има своето отражение върху психическия живот. Човек трябва да се справи със страха си от настъпващите физически промени и възможни страдания, със самотата и изолацията, в които попада, да намери нови начини да изпълни свободното си време в съответствие с настоящите си способности. Допълнително хората, настанени в Домовете за възрастни, са изправени пред необходимостта да се адаптират към нова физическа среда, нови правила и нови хора в непосредственото си обкръжение.
Именно в житейската ситуация на третата възраст и особено в Домовете за стари хора изпъква силно ролята на изкуството и културните дейности. Произведенията на изкуството дават един по-общ, по-философски поглед над живота, света и хората, което дава възможност за преосмисляне на собствения живот от нова гледна точка и за психическо справяне с проблемите. При това изкуството ни поднася своето съдържание в естетически издържана форма, т.е. носейки наслада на сетивата и ума, което води до успокояване на душата в процеса на съзерцание и постигане на емоционално равновесие. Същевременно колективните занимания с изкуство, както и с всякакви други културни дейности, имат и допълнително благотворно отражение – чрез общата работа и взаимното споделяне на чувства, мисли и настроения те дават основа за общуване между събраните понякога твърде различни хора и възможност за постигане на баланс, на усещане за близост и положителна атмосфера в групата като цялост.
Значимо място сред културните занимания в посетените Домове заемат певческите групи, присъстващи в голяма част от тях. В центъра на проекта неслучайно е поставена песента, която служи особено добре за постигането на желаните ефекти от културните дейности в златната възраст. В много общества песента се е използвала и преди, и сега за ежедневен обмен на информация, за регулиране на социалните отношения, за освобождаване на социалното напрежение, за споделяне на лични емоции и чувства и др. Подобна функция е имала и песента на седянките в традиционното българско общество. В срещите-разговор в Домовете-партньори по проекта стана ясно, че на местата, където вече има певчески групи, много от хората в тях са започнали да пеят именно в Дома, т.е. макар през целия си живот да не са имали нужда или възможност да се занимават с музика, сега в Дома са почувствали потребност и желание да се включат в групата именно чрез тази активност – пеенето на любими песни. Тази практика представлява и творческа активност, и начин за социализация, и средство за споделяне на лични чувства. Песента дава един по-общ израз на много лични емоции, които иначе биха обременили твърде много слушателя, но в тази естетизирана и преработена форма стават поносими и дори носят наслада на душата. По време на срещите станахме свидетели на такива песни, свързани с личната драма на изпълнителя. Същевременно се пеят и много хумористични песни, които създават чудесна ведра и същевременно задушевна атмосфера, повдигат духа и забавляват слушателите.
В този план изпъкна за нас ролята на трудотерапевтите в Домовете. Наравно с психолози и социални работници те се грижат за това, да поддържат добрия жизнен тонус и душевен комфорт на обитателите, ангажирайки ги в различни културни дейности. Включете се и Вие в тях и в проекта чрез Фейсбук групата „Културни дейности в златната възраст“. В нея можете да споделите вашите занимания или да почерпите нови идеи. Заповядайте!
Лора Георгиева /културолог/
В навечерието на новата 2020 година читалище „Искра-1964“ гостува в телевизионното предаване „От българско, по-българско“ на телевизия „Скат“ . В предаването участват мандолинен оркестър „Прима визионе“ с диригент Пламен Маслев и солист Розалина Касабова, младежка фолклорна формация „Сидера“ и Б-фолк секстет с диригент Светослав Балтаков.