Проекти

Читалище „Искра-1964” от 2017 до 2019 година работи в партньорство със сдружението „Диабет и преддиабет” за изпълнението на проекти на сдружението, насочени към здравето и предпазването от диабет. Проектът с название „Скрининг и здраве” включваше лекции и безплатни консултации с лекари, проведени бяха безплатни скринингови изследвания за диабет, раздадоха се над 500 броя глюкомери за измерване на кръвната захар.

Читалище „Искра-1964” през годините 2016, 2017, 2018 и 2019 беше партньор на европейски образователни структури, работещи по европейската програма „Еразъм плюс”. Реализираха се пътувания и обучения по програмата за младежки дейности в страните – Италия, Франция, Австрия, Румъния, Турция.

Читалище „Искра-1964“ през 2019 година спечели проект „Любими песни от миналото за настоящето“, финансиран по програма „Социално ангажирани изкуства“ на Национален фонд „Култура“, Министерство на културата. Той се ръководеше от Лора Георгиева – културолог и китарист в мандолинния оркестър. Проектът реализира концерти на квартет „Прима визионе“ в осем Дома за стари хора в София, Самоков, Брезник и Вакарел, след като първоначално беше направено проучване на музикалните предпочитания на възрастните хора, живеещи в тях, и бяха разработени специално аранжименти на любимите им песни за квартета от диригента на мандолинния ни оркестър Пламен Маслев. Концертите бяха записани и беше монтиран видео концерт, който подарихме на Домовете, заедно с текстовете на песните, за да продължат самостоятелно с музикалната си активност. През 2021 година, след известно отлагане заради епидемичната обстановка, проектът беше завършен успешно.

Подробна информация от протичането на проекта може да се намери на неговата фейсбук страница „Проект „Любими песни от миналото за настоящето““.

Вторият спечелен проект, който се реализира от април до ноември 2021 година, беше „С мандолини през годините” и се финансираше от Столична община по програма „Култура”, направление „Нематериално културно наследство и културни традиции на столицата”. Проектът целеше да проучи историята на мандолинните оркестри в столицата и да популяризира това изкуство, което вече е на изчезване. Проучването беше проведено от Лора Георгиева чрез срещи и интервюта със живи участници в събитията, събиране и дигитализиране на архивни материали, изследване на литературни източници и периодичен печат. Накрая бяха създадени и публикувани статия с резултатите от проучването и цветна брошура „Мандолинните оркестри – културна традиция на столицата”. Също така беше създаден Ютюб канал „Мандолинни оркестри Архив“, на който бяха качени архивни записи от концерти на различни столични оркестри.

Проектът включваше и създаването на видео лекция на тема „Мандолинното изкуство и мандолинните оркестри“ от Пламен Маслев – диригент на оркестър „Прима визионе“ и дългогодишен виртуозен мандолинист и аранжор на музика за мандолинни състави. Беше монтиран и видео концерт „С мандолини през годините“ с последните концертни изяви на мандолинния ни оркестър и негови камерни формации.

Всички продукти и текуща информация по осъществяването на проекта може да се намери на фейсбук страницата „С мандолини през годините“, на сайта на читалище „Искра-1964“ и на Ютюб канала „Мандолинни оркестри Архив“.

В периода от декември 2021 до юли 2022 година читалище „Искра-1964” работи по спечелен проект към Национален фонд „Култура” на Министерство на културата, направление „Любителско изкуство”, който носи името „Творчески искри”. Проектът е насочен към подпомагане на творческата работа в трите главни направления в дейността на читалището: мандолинен оркестър „Прима визионе” с диригент Пламен Маслев, фолклорната формация „Б фолк” с диригент Светослав Балтаков и литературен клуб „Живи думи” с ръководител Райчо Русев. По проекта са предвидени създаването на нов репертоар и изнасяне на самостоятелни концерти на музикалните състави, и издаването на нов сборник на членовете на литературния клуб и негови приятели с официална премиера. Събитията предстоят през месец април и май. За повече информация, следете Новините на сайта на читалището.

ПРОЕКТ „ АКТИВНИ В ТРЕТАТА ВЪЗРАСТ“

ПРОГРАМА„АКТИВНИ ЧИТАЛИЩА“ НА СТОЛИЧНА

ОБЩИНА 2024 ГОДИНА

Читалище „Искра-1964“ има спечелен нов проект

Активни в третата възраст“ по програмата на Столична община „Активни читалища“.

Читалище „Искра-1964“ през последните години успя да привлече много възрастни хора от района на Красна поляна.

В новия проект отново вниманието ни ще бъде насочено към хората от златната възраст. Чрез дейностите, представени в проекта – психосоциална подкрепа и занимания с изкуства – целим да разширим обхвата на съмишлениците от третата възраст, да създадем условия на общуване, споделяне и помощ, да работим за подобряване на психичното им здраве.

Чрез заниманията по изкуства – рисуване, музика и приложни дейности, се стремим да активираме и задоволим културните им интереси, да предизвикаме социална и културна активност и пълноценното им включване в съвремения културен и обществен живот на столицата ни.

Проектът „Активни в третата вазраст“ ще се реализира в периода от 1.12.2024 до 30.06.2025 година.

В проекта са включени срещи с психолог, беседи и индивидуални консултации, с цел подобряване на психичното здраве и създаване на условия за справяне с отчуждението, тревожността и самотата.

Чрез заниманията по изкуства – изобразителни и приложни, и творческите работилници ще създадем условия за развитие на културните потребности и интереси на хората от третата възраст.

Музикалните срещи и концерти ще поднесем чрез подходящ репертоар от популярни български песни, шансони и стари градски песни.

                                                 
НАЦИОНАЛЕН ФОНД КУЛТУРА                                    ЧИТАЛИЩЕ „ИСКРА-1964“

ИСКРИ ОТ ЖИВИ ДУМИ

От първи април стартира новият проект „Искри от живи думи“ на читалище „Искра-1964“. Той се реализира с финсовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“ 2024 на Министерство на културата.
Реализацията на проекта е свързана с популяризиране и разпространение на новия литературен сборник „Искри от живи думи“, издаден послучай 60 годишнината на читалище „Искра-1964“. В сборника се представят 61 автори от литературния клуб „Живи думи“. Сред авторитетните и изявени автори са Недялко Йорданов, Атанас Капралов, Райчо Русев, Иван Ненков, Димитър Христов, Елена Алекова, Ивайло Диманов, Димитър Милов, Владо Любенов и други. Всеки автор присъства в сборника с две свои произведения, и представя най-доброто от своето творчество. Новият алманах е шестия пореден сборник, издаден от читалище „Искра-1964“ и се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ на Министерство на културата.
Музикално поетичната композиция „Искри от живи думи“ , с която ще пътуваме в страната, включва 8 или 10 автори – поети и популярни музикални изпълнения на Дуо „Струни“- цигулка и китара. В програмата ще вземе участие и фолклорна формация „Б – фолк“ с диригент Светослав Балтаков.
Концертните програми ще реализираме в периода от месец април до края на месец юни. В графика на гостуванията са включени различни по големина населени места – села и градове, в които има утвърдени литературни клубове.
Предвидили сме музикално поетичните срещи да се реализират в салоните на читалищата в населените места, като разчитаме на разгласата и популяризирането на нашия културен продукт сред местната общност и читалищните и културни дейци.
Концертните изяви ще се реализират в шест населени места – с.Чавдар – читалище „Надежда -1900“, гр.Пирдоп – читалище „Напредък-1869“, гр.Брезник – читалище „Просвещение – 1870“, гр. Първомай – читалище „Св.Св. Кирил и Методий -1894“, гр.Божурище -читалище „Христо Ботев -1934“, с. Душанци – читалище „Светлина – 1910“.
Ирина Славчева

ПРОЕКТ „ ИСКРИ ОТ ЖИВИ ДУМИ“ НА

НАЦИОНАЛЕН ФОНД „КУЛТУРА“ ,

ПРОГРАМА „РАЗПРОСТРАНЕНИЕ“

Проектът „Искри от живи думи“ на читалище „Искра-1964“ се реализира в периода от 1.04.25 год. до 30.06.25 година и имаше за цел да популяризира юбилейния алманах, издание на читалището, в малки населени места.Проектът включваше 6 концерти в читалищата на с.Чавдар, гр.Пирдоп, гр.Брезник, гр.Първомай, гр.Божурище и с.Душанци. В тези творчески изяви участваха различни поети, автори в алманаха „Искри от живи думи“, като в програмата се редуваха поезия и музикални изпълнения на дуо „Струни“ и фолклорна формация „Б фолк“.

Първото ни гостуване от проекта се състоя на 10.04.25год в с. Чавдар.

Гостувахме в читалище „Надежда -1900“. Домакините от читалището бяха украсили празнично с цветя сцената. Постарали се бяха да разгласят събитието и разбира се местната общност реагира на поканата им. В голямата зала на читалището имаше над 70 човека публика въпреки лошото време.Публиката аплодираше и възторжено приемаше нашите изпълнения. Сред публиката бяха и гостите от общината – гл.специалист „култура“ -госпожа Мария Комитова и други служители от общинската администрация.Цялото настоятелство на читалище „Надежда-1900“ също присъстваше на концерта.

В концертната програма взеха участие едни от изявените ни автори от литературен клуб „Живи думи“. Поетите Елена Алекова, Иван Ненков, Зинка Чаушева, Валентин Евстатиев, Анахид Чельовска, Николай Искренов, Димитър Христов рецитираха по две свои произведения. Специален гост в концерта беше и Златка Кънева – кмет на с.Душанци и автор от юбилейния ни алманах. Тя прочете специално написано стихотворение за село Чавдар, като го подари на домакините, за да го прибавят в рекламната визитна картичка на селото, толкова прославено в цяла България. След концерта се състоя и творческа среща разговор с ръководството на читалище „Надежда-1900“ и нашата група от поети и музиканти.

Вторият концерт представяне на юбилейния алманах „Искри от живи думи“, се проведе в град Пирдоп на 24.04.25год. Домакин на гстуването ни беше литературният клуб „Тодор Влайков“ към читалище „Напредък – 1878“.

С радост и удоволствие домакините се включиха в изявата ни. В концертната програма се редуваха поети от литературния клуб „Живи думи“ при читалище „Искра-1964“ гр.София и поети от Пирдоп. Поетите от София, които четоха свои произведения от юбилейния алманах бяха: Десислава Георгиева, Елена Алекова, Илко Славчев, Зинка Чаушева, Валентин Евстатиев и Иван Ненков.Те развълнуваха публиката с емоционални произведения, лирични любовни стихове, патриотична и сатирична поезия. От литературния клуб от Пирдоп участваха поетите – Антоанета Кафеджиева, Кристиана Цанева, Росица Чернева, Полина Кесова, Десислава Стефанова, Диана Луканова и Христо Костов. Общото литературно четене беше аплодирано от многобройната публика. Повечето хора в залата бяха млади хора, участници в ученическия клуб за литературно писане.

Вечертта беше наситена и с музикалните произведения на Дуо „Струни“ в състав Пламен Маслев-цигулка и Лора Георгиева – китара.В програмата се включиха и певиците от фолклорната формация „Б фолк“ с ръководител Светослав Балтаков.

Всички участници в програмата бяха поздравени от ръководството на община Пирдоп -заместник кмета Милена Мечканова, която подари на всички гости албум с произведения на художника Сава Савов. Председателката на настоятелството на читалище „Напредък – 1878“ Нина Божкова благодари на поетите и музикантите за чудесното им представяне и пожела нови успехи и много нови творби.

Третият концерт, свързан с реализацията на проекта на читалище „Искра-1964“ се проведе в град Брезник на 28.04.25 год. С радост и удоволствие гостувахме в 155 годишното читалище „Просвещение – 1870“ само дни преди да отбележи своя юбилей. Секретарят на читалището Борис Борисов, сърдечно ни прие в читалището, като ни разказа за неговата история.Поетите, които представляваха читалище „Искра-1964“ Валентин Евстатиев, Елена Алекова, Димитър Христов, Петя Йотова, Анахид Чельовска, Илко Славчев, Зинка Чаушева, Иван Ненков заразиха публиката със силни емоции, с любовна, патриотична и сатирична поезия. В програмата се включи и един автор от Брезник. Това е преподавателят Кънчо Атанасов. Той рецитира две свои стихотворения от книгата си „Усмивка, виждана насън“. В концертната програма се включиха ДУО „Струни“ и фолклорната формация „Б фолк“.

Оценката за нашата изява беше дадена от заместник кмета на община Брезник – „ Вие създадохте празнична атмосфера с много духовност и красота.Ще ви очакваме отново, винаги сте добре дошли при нас“.

Гостуването в Първомай , в изпълнение на проекта „Искри от живи думи“, на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“ се състоя на 14.05.25 г. Музикално поетичната ни композиция, свързана с представянето на юбилейния алманах „Искри от живи думи“, се проведе в ритуалната зала в сградата на читалище „Св.Св.Кирил и Методий-1894“. Домакините ни, председателят на читалището Ани Сиракова, беше създала нужната организация по разгласа на събитието и залата беше препълнена с приятели на словото. Поетите от литературен клуб „Живи думи“ – Елена Алекова, Зинка Чаушева, Петя Йотова, Валентин Евстатиев, Десислава Георгиева, Иван Ненков, Илко Славчев, представиха емоционално своите произведения, публикувани в алманаха. В концерта се включи и местният поет Ангел Георгиев, като представи две нови стихотворения, включени в подготвената за печат стихосбирка. Много аплодисменти предизвикаха музикалните изпълнения на ДУО „Струни“ и фолклорните пиеси, изпълнени от формацията „Б фолк“.

Всички участници в концерта бяха поздравени от Зам. Кмета на община Първомай госпожа Радослава Ставрева, която поднесе цветя и поздравителен адрес от общината, с който се изказва благодарност за поетично музикалната среща „Искри от живи думи“. Тя благодари за красивата и емоционално заредена среща и отправи отново покана за бъдещи гостувания.

Представянето на юбилейния алманах „Искри от живи думи“ се проведе в град Божурище, читалище „Христо Ботев -1934“ на 11.06.25 година. Събитието се състоя в концертната зала на читалището. Отново дейни участници в програмата бяха поетите от литературния клуб „Живи думи“ – Елена Алекова, Димитър Христов, Анахид Чальовска, Илко Славчев, Зинка Чаушева, Петя Йотова и Иван Ненков.

Музикалните изпълнения бяха от ДУО „Струни“ в състав Пламен Маслев и Лора Георгиева. Темата, която обединяваше всички участници беше наближаващото лято. Стиховете носеха слънчево, ведро настроение и музикалните моменти, допълваха това емоционално въздействие. Секретарят на читалището Ваня Аризанова благодари за зареждащата програма и с удоволствие обяви, че и занапред ще очакваме нови срещи.

Последното гостуване на поетите и музикалните състави на читалище „Искра-1964“ от проекта „Искри от живи думи“ на Национален фонд „Култура“ се състоя на 14.06.25год. в село Душанци, община Пирдоп. Посрещна ни една дейна и засмяна кметица госпожа Златка Кънева, която също е поет, с две издадени книги. Красивата сграда на читалище „ Светлина -1910“ беше украсена и ни даде своето домакинство. В представянето на алманаха се включиха поетите – Зинка Чаушева, Петя Йотова, Димитър Христов, Николай Искренов,Елена Алекова , д-р Павлина Михайлова.Те представиха по две свои произведения. Музикалните изпълнения бяха от ДУО „Струни“ и фолклорна формация „Б фолк“. В програмата се включиха и авторите от литературен клуб „Тодор Влайков“ гр.Пирдоп – Христо Костов, Десислава Стефанова, Диана Луканова. Те също се представиха с две свои произведения и допринесоха за общото радостно внушение на програмата. На финала на концерта „Искри от живи думи“ кметът на Душанци , Златка Кънева, ни поздрави със свои стихотворения и поднесе голяма кошница цветя и поздравителен адрес с благодарност към колективите на читалище „Искра-1964“. Тя отправи покана към поетите от „Живи думи“ през следващата година на 1.юли да вземат участие в Поетичните празници, които смята Душанци да организира.

С реализацията на шесте концерта с участието на поетите от литературния клуб „Живи думи“ и музикалните състави на читалището – ДУО „Струни“ и фолклорната формация „Б фолк“ завърши поредният проект на читалище „Искра-1964“ за 2025 година. С радост споделихме нашите творчески и естетически постижения сред хората от по-малки населени места. Привлекохме нова публика и нови приятели към дейностите на читалище „Искра-1964“, допринесохме за разнообразяването и обогатяването на културния живот в с.Чавдар, гр.Пирдоп, гр.Брезник, гр.Първомай, гр.Божурище и с. Дущанци. Навсякъде домакините от читалищата и общините споделиха прекрасните си впечатления от литературно-музикалните композиции и заявиха желанието си тези срещи да продължат и занапред.

Ирина Славчева

Народно читалище "Искра - 1964"
Основни данни за използвнето на бисквитки

Този сайт работи с бисквитки за осигуряване на възможно най-доброто му използване от потребителите. Информацията от бисквитките се съхранява във вашия браузър и осъществява функции като разпознаването Ви когато навигирате в сайта и ни помага да разберем кои части от него намирате за интересни и полезни.

Чрез менюто от лявата страна можете да изберете всички ваши настройки за използване на бисквитки.